اطلاع رسانی تخصصی فیزیوتراپی

دکتری حرفه ای فیزیوتراپی نیاز سلامت جامعه

حوزه سلامت جزیره‌ای و مجزا از هم نیست بلکه یک پازل و جدولی است که تمام اعضای آن به هم مرتبطند در غیر این صورت خوانا نخواهد بود.
دکتر محمود فاضل عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی نزد جامعه فیزیوتراپی یک هدف نیست بلکه قله‌ای استراتژیک برای مسئولان حوزه سلامت است‌، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت جزیره‌ای و مجزا از هم نیست بلکه یک پازل و جدولی است که تمام اعضای آن به هم مرتبطند در غیر این صورت خوانا نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فیزیوتراپی تنها رشته‌ای است که در آن فیزیوتراپیست سوای قوه لامسه، مهربانی را به همراه نیتش به بیمار منتقل می‌کند، ابراز داشت: این در حالی است که در سایر رشته‌های کلینیکی و پاراکلینیکی این مهم وجود ندارد و اگر هم وجود دارد، با چنین مکث طولانی نیست.

رئیس نظام پزشکی سبزوار با ابراز خرسندی از فرصت طولانی فیزیوتراپیست‌ها برای کار دستی بر روی اندام بیمار، اظهار داشت:  این فرصت خوبی است که فارغ التحصیلان این رشته آن را به فال نیک گرفته تا بتوانند نیات خیر خود را به بیماران برسانند.

وی با تاکید بر اینکه در درمان بیماران، روان درمانی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، تصریح کرد: آن چیزی که بیش از مهارت‌های درمانی در کلینیک موجب بیمار بهبود می‌شود، نظری است که بیمار نسبت به پزشک خود، قبل و در حین درمان پیدا می‌کند و فیزیوتراپ می‌تواند به جز بحث درمان گفتاری، از درمان دستی نیز بهره گیرد. 

نباید موجب جلوگیری از رشد و ارتقای رشته‌های مختلف گروه پزشکی شویم
فاضل نگاه مدرن در نظام سلامت و چینش درست اجزای آن را بهره گیری بیشتر مردم از خدمات سلامت و درمان دانست و خاطرنشان کرد: روش متعادلی که در پیمایش مسیر سلامت باید به عهده گرفته و انتخاب کنیم نباید موجب جلوگیری از رشد و ارتقای رشته‌های مختلف گروه پزشکی شود.

وی ادامه داد: این مهم با اصل عدالت سازگار نیست و نمی‌توان به طور منصفانه جلوی گروهی گرفته و دست گروهی دیگر را باز بگذاریم، باید لوازم ارتقا و رشد شخصی و حقوقی برای همه افراد فراهم شود چرا که از لحاظ شخصی یک حق و از نظر مملکت و مدیران حاکمیت یک تکلیف است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی در پایان گفت: باید به سمت روش متعادل و چینش مدرن در اجرای سلامت پیش رویم. در این راستا DPT حقی است که برای بخشی از فرزندان ما که توسط وزارت بهداشت تربیت می‌شوند، حتما باید به منصه ظهور برسد.


آرتروز ستون فقرات چیست؟

با افزایش سن، دیسک های ستون فقرات می توانند دچار فرسایش شوند، تنگ شوند و یا دچار بیرون زدگی شوند. این تغییرات بر غضروف، رباط ها و مفاصل ستون فقرات فشار وارد می کند و باعث کمر درد می شود. تنگ شدن دیسک همچنین منجر به تنگ شدن فضای بین مفاصل ستون فقرات می شود که مفاصل فاست نامیده می شوند. نیروهای تحمل کننده وزن بر مفاصل به دلیل تغییراتی که در دیسک ها بوجود می آید افزایش پیدا می کند. در نتیجه، غضروفی که سطح مفصل را می پوشاند با گذر زمان دچار فرسایش می شود. در صورتی که غضروف شما دچار فرسودگی شود، استخوان های شما به همدیگر ساییده می شوند و منجر به التهاب، سفتی و درد و بزرگ شدن مفاصل می شود.

با پیشرفت آرتروز ستون فقرات، بدن شما با رشد استخوان جدید آن را ترمیم می کند، که به آن خار استخوانی (اسپرز استخوان) می گویند. بوجود آمدن خار استخوانی منجر به بیماریی می شود که تنگی کانال نخاعی نام دارد. اغلب مواقع این اختلال مردان و زنان بالای 50 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. تنگ شدن ممکن است نواحی کوچک یا بزرگی را در برگیرد و منجر به وارد شدن فشار بر عصب های مجاور می شود، که منجر به عوارضی از قبیل درد، کرختی، بی حسی یا سوزش می شود.

علائم

Untitled12

متخصص ستون فقرات ، ستون مهره را به چهار ناحیه گردنی ، پشتی-سینه ای،کمری و خاجی تقسیم می کنند و هر قسمت خصوصیات و عمل کرد مخصوص دارد و علائم آرتروز ستون فقرات شما به این بستگی دارند که این بیماری کدام قسمت از ستون مهره های شما را تحت تاثیرقرار می دهد.

علائم آرتروز ستون فقرات برای هر فرد تفاوت دارد و می تواند خفیف یا شدید و ناتوان کننده باشد و یا حتی ممکن است هیچ  علایمی نداشته باشید. شروع و پیشرفت بیماری می تواند نسبتا کند باشد.

در سطوح اولیه، علائم موقتی و زودگذر هستند. ممکن است پس از زمین نشستن برای مدت طولانی، یا پیاده روی در هنگام صبح یا پس از یک فعالیت سنگین احساس سفتی یا درد کنید. شما یا خانواده شما ممکن است در قامت خود متوجه تغییراتی شوید. برخی از افراد به سمت جلو خم می شود یا به یک طرف متمایل می شوند. در موارد پیشرفته علائم  آرتروز ستون فقرات، ثابت می شوند و در فعالیت های روزمره شما، مخصوصا راه رفتن و ایستادن تداخل ایجاد می کند. علائم شایع آرتروز ستون فقرات شامل موارد زیر می شود:

 • کمردرد یا گردن درد
 • دردی که پس از بی تحرکی برای مدت طولانی، یا بلند شدن از خواب در هنگام صبح یا پس از انجام یک فعالیت جسمانی شدت پیدا می کند
 • دردی که با ایستادن و راه رفتن وخیم می شود و با نشستن یا دراز کشیدن بهتر می شود
 • سفتی و خشکی در مفاصل کمر پس از فعالیت هایی مانند بی تحرکی برای مدت طولانی، بلند شدن از خواب در صبح یا با تحرک ناحیه درگیر در ستون فقرات بروز می یابد.
 • آرتروز پیشرفته تر، علائمی دارد که با استراحت بهبود پیدا نمی کنند و حتی در خواب فرد اختلال ایجاد می کنند.
 • احساس درد، سوزش یا کرختی که تا شانه و بازو و یا از کمر تا باسن و پاها گسترش پیدا می کند.
 •  مشکل در انجام فعالیت های عادی روزمره مانند لباس پوشیدن، استحمام و همچنین راه رفتن و ایستادن با پیشرفت بیماری
 • درد ناشی از ضعف عضلات دور مفصل به دلیل بی تحرکی

تشخیص

female-with-rash-acute-kidney-failure-and-rheumatoid-arthritis-rheumatoid-and-reactive--colorado-denver-6473

فیزیوتراپیست برای تشخیص یک معاینه کامل انجام می دهد و سوالاتی در مورد وضعیت سلامتی شما، سابقه ابتلا به مشکلات ستون فقرات و داروهایی که مصرف می کنید، می پرسد. سوالاتی در مورد سبک زندگی روزمره بیمار، مدت زمان بروز علائم، عواملی که باعث تشدید علائم می شوند و... پرسیده می شود. فیزیوتراپی بدین ترتیب تصویر واضحی از وضعیت فردی شما خواهد داشت. فیزیوتراپیست سپس معاینه فیزیکی را به منظور بررسی عوامل زیر انجام می دهد:

 • همترازی ستون فقرات و قامت بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرد و دامنه حرکتی و انعطاف پذیری ستون فقرات و اندام تحتانی (دست یا پا) در ناحیه مورد نظر اندازه گیری قرار می گیرد.
 • فیزیوتراپیست عملکرد عصبی شما را بررسی می کند.
 • بررسی می کند که چگونه برای انجام فعالیت های روزمره ، کاری، اجتماعی و تفریحی از بدن خود استفاده می کنید.
 • تعادل شما را برای تعیین احتمال زمین خوردن بررسی می کند.

اطلاعاتی که در معاینه شما کسب می شود به فیزیوتراپیست کمک می کند تا برنامه ای برای تسکین ناراحتی، ارتقای کیفیت زندگی و بهبود دامنه حرکتی شما تجویز کند.

آزمایشات تصویربرداری مثل اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی توصیه می شوند، اما در تمامی موارد ضرروری نیستند. با این حال، در صورتی که فیزیوتراپیست شما شک کند که درد شما ناشی از یک بیماری است، او درخواست می کند که به نزد پزشک خود بروید آزمایش انجام دهید و ارزیابی بیشتری روی شما صورت بگیرد. فیزیوتراپیست با همکاری با پزشک شما بهترین تشخیص و درمان را عرضه می کند.

درمان در ادامه مطلب


ادامه مطلب

فیزیوتراپی (به انگلیسیphysiotherapy) شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی-ماهیچه‌ای-اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

واژه فیزیوتراپی از «فیزیو= فیزیولوژیک، جسمانی و طبیعی» و «تراپی=درمان»، ساخته شده‌است. در بعضی از منابع لغت اصلی که کلمه فیزیوتراپی ازآن گرفته شده‌است کلمه physiological therapeutics می‌باشد. البته مداخلات درمانی در فیزیوتراپی بخش کوچکی از عملیات آن محسوب می‌گردد. در فیزیوتراپی هدف ارتقای عملکرد جسمانی بدن می‌باشد البته با توجه به تداخل و ارتباط زیاد سیستمهای بدن درمانهای فیزیوتراپی که توسط فیزیوتراپیست انجام می‌شود مستقیم یا غیر مستقیم باعث بهبود عملکرد دستگاه فیزیولوژیک نیز می‌شود مثلاً فیزیوتراپی دستگاه تنفسی موجب بهبود درصد گازهای خون (دی اکسید کربن و اکسیژن) و تغییر میزان اسیدیته خون شده که به نوبه خود می‌تواند باعث بهبود سطح هشیاری شود.

فیزیوتراپیست در این رشته به عنوان درمانگر شناخته می‌شود. با توجه به این که فیزیوتراپی درمان فیزیولوژیک و جسمانی بیماریها است کالبدشناسی و حرکت‌شناسیو فیزیولوژی حرکت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

فیزیوتراپی درمانی علمی بر اساس تحصیلات عالی و بالینی با قدمت طولانی میباشد که همزمان با توسعه دانش پزشکی به یکی از ارکان درمان های نوین پزشکی تبدیل شده است.

اصلی ترین هنر و تخصص فیزیوتراپیست توانایی انجام مهارتهای دستی و حرکت درمانی است که در جهت پیشگیری از بسیاری بیماریها و درمان و توانبخشی افراد جامعه بکارگرفته میشود. خواص امواج مختلف مانند امواج صوتی,مغناطیسی,لیزر,شاک ویو,رادیویی و خواص درمانی اب,سرما و گرما بکارگرفته میشوند تا دستیابی به این اهداف اسانتر شود.


اعمال مذکور منحصرا توسط فیزیوتراپیستهای فارغ التحصیل از دانشکده های توانبخشی انجام میشود که اموزشهای علمی را طی کرده و درمانهای بالینی را بخوبی فراگرفته اند.

دیدگاه منحصربه فرد فیزیوتراپیست از بیمار و شناخت ویژه اش از عملکرد و ساختار طبیعی بدن در کنار معاینه و ارزیابی دقیق به وی این توانایی را میدهد تا بیماران را در جهت رسیدن به اهدافی مانند پیشگیری از بیماریها,تطابق افراد با محیط کار,افزایش کیفیت زندگی افراد,کاهش نیاز به برخی جراحیها و درمانهای دارویی طولانی مدت که عوارضی نیز درپی دارند,سوق دهند.

تمامی روشهای درمانی فیزیوتراپی دارای شواهد و پایه علمی و تحقیقاتی بوده و با درمانهایی مثل طب فیزیکی,کایروپراکتیک,طب سنتی,ورزش درمانی و ماساژدرمانی کاملا متفاوت میباشد.

درمان در فیزیوتراپی به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

۱- تمرین درمانی: فیزیوتراپیست به وسیله تجویز؛ انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص؛ ماساژ؛ ورزش در آب (آب‌درمانی)؛ اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

۲- الکتروتراپی:درمان به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رایویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) که همگی توسط دستگاه به شکل خاصی تولیدشده و تغییر می‌یابند (مدوله می‌شوند).

۳- مهارتهای درمان با دست

مهمترین حیطه‌های فعالیت فیزیوتراپی در پزشکی شامل درمان موارد زیر است: ۱-بیماریهای دستگاه حرکتی (ارتوپدی). ۲-بیماریهای دستگاه قلبی و تنفسی. ۳-بیماریهای دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی. ۴-بیماریهای پوستی و سوختگیها. ۵-درد و کنترل درد. ۶-بیماریهای شغلی.


فیزیوتراپی در ویکی پدیا


فیزیوتراپیست دکتر فرجود شکوهی

ریاست کمیسیون نظارت و ارزشیابی سازمان نظام پزشکی کشور

 مسئولیت فنی کلینیک های فیزیوتراپی

فقط و فقط حق فیزیوتراپیست هاست !

دخالت رشته ای دیگر در امور تخصصی فیزیوتراپیست ها پذیرفتنی نیست ! در حال انجام تمهیدات قانونی هستیم که این حق مسلم بزودی فقط شامل صاحبان واقعی آن (فیزیوتراپیست ها ) باشد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic